Jak dobrać zasłony do salonu

anna zasłony do salonu

Salon jest sercem domu. To tutaj spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, to tutaj zapraszamy gości. Idealny salon spełnia funkcje praktyczne i cieszy oko ładnym, harmonijnym wyglądem. Aby osiągnąć taki efekt, konieczne jest zastosowanie odpowiednich dodatków. Istotnym elementem wystroju są zasłony do salonu. Jak dobrać je we właściwy sposób?

Przede wszystkim praktyczność

Pierwszym kryterium doboru zasłon do salonu powinna być ich funkcja użytkowa. Współcześnie wiele osób rezygnuje z firan w ogóle, jednak wobec pewnych cech mieszkania takie rozwiązanie nie należy do najbardziej praktycznych. Jeśli okno salonu wychodzi na południe, zasłona powinna być nie tylko elementem wystroju, ale i barierą chroniącą przed słońcem. Jeśli w oknie nie ma żaluzji, warto zainwestować w zasłony nieco grubsze, które przy zapalonym świetle będą chronić przed prześwitywaniem. Przy doborze zasłon do salonu trzeba mieć na uwadze rozmiar zarówno samego okna, jak i pomieszczenia. Jeśli jest ono małe stosowanie ciężkich, długich firan i to w ciemnym kolorze odbierze pomieszczeniu lekkość.

W dobrym stylu

Zasłona do salonu z reguły nie powinna odbiegać stylem od aranżacji reszty pomieszczenia. Można zastosować inne podejście w sytuacji, gdy salon jest urządzony w stonowanych kolorach, a firana o intensywnej barwie ma być elementem przełamującym monotonię i przyciągającym wzrok. Co ze wzornictwem? Z pewnością postawienie na jednolite kolorystycznie zasłony jest wyjściem bezpieczniejszym jeśli nie jesteśmy pewni, jaki wzór będzie się odpowiednio komponował z resztą stylizacji salonu. W pomieszczeniach urządzonych w sposób klasyczny dobrze będą się prezentować wzory np. kwieciste, roślinne, natomiast w salonach w stylu nowoczesnym lepiej z otoczeniem zgrają się wzory mniej skomplikowane, geometryczne. Szukając drogi do podkreślenia szykowności salonu, warto poszukać zasłon połyskujących, brokatowych lub przeszytych złotą czy srebrną nicią. Takie firanki dobrze komponują się z podobnymi materiałami wykorzystanymi w innych częściach salonu, np. w obrusie czy pokrowcach na poduszki.

Zabawa optyką

Zasłony są takim elementem wystroju, który pozwala na małą grę z pozornymi wymiarami salonu. Marszczony, puszczony wolno materiał sięgający do samej podłogi sprawi, że salon będzie optycznie wyższy. Równie ważny jest kolor. Chcąc zbudować wrażenie większej przestronności, warto postawić na kolory jasne, kojarzące się z lekkością. Klasycznym sposobem na “powiększenie” pokoju jest również zastosowanie zasłon o wzorze w poziome pasy.

You May Also Like..

Dopasowanie kolorystyczne – jak wybrać zasłony do salonu

Co uwzględnić wybierając zasłony? Dekorowanie przestrzeni nie jest prostym zadaniem. Stworzenie spójnej, dobrze wyglądającej całości, wymaga uwzględnienia wielu elementów. Dotyczy […]

Jak dobrać zasłony do salonu aby poprawić wystrój wnętrza

Można wypełnić pokój najpiękniejszymi meblami i wybrać najlepsze wykończenia, ale bez zasłon wnętrze nie będzie kompletne i doskonałe. Warto szczegółowo […]