Dopasowanie kolorystyczne – jak wybrać zasłony do salonu

anna zasłony do salonu

Co uwzględnić wybierając zasłony?

Dekorowanie przestrzeni nie jest prostym zadaniem. Stworzenie spójnej, dobrze wyglądającej całości, wymaga uwzględnienia wielu elementów. Dotyczy to każdego etapu urządzania przestrzeni, w tym również dobierania ozdób i akcesoriów. Wśród dodatków, które warto umieścić w swojej przestrzeni, znajdują się m.in. zasłony i firanki. Wybierając zasłony do salonu z NieTylkoFiranki, warto uwzględnić:

– funkcję, którą mają pełnić,

– ich grubość oraz teksturę,

– styl pomieszczenia, w którym się znajdą,

– swoje preferencje estetyczne

Oprócz tego, ważnym czynnikiem, mającym duży wpływ na wybór zasłon, jest kolor ścian. Jeżeli pominiemy ten element podczas podejmowania decyzji, to nie będziemy w stanie stworzyć oczekiwanego efektu wizualnego.

Harmonijna i spójna aranżacja

Najbardziej dominującym (pod względem ilości) kolorem, jest zwykle kolor ścian. Oznacza to, że wybierając zasłony do salonu, należy zastanowić się, jaki kolor mają nasze ściany. W przypadku chęci stworzenia harmonijnej całości, sięgnij po zasłony w kolorze ścian, ale w innym odcieniu. Możesz też zdecydować się na barwy pokrewne, np. do beżowych ścian będzie pasowała piaskowa żółć, ecru lub jasna szarość. Pamiętaj jednak, że harmonijna, nie równa się nudna. W praktyce oznacza to, że jeżeli zdecydujesz się na podobne odcienie, to powinieneś sięgnąć po zasłony uszyte z materiałów o ciekawej teksturze lub też delikatnie błyszczących. Dzięki temu unikniesz wrażenia płaskiej aranżacji bez wyrazu.

A może kontrast i granie kolorem?

Za pomocą zasłon można ożywić wnętrze. Do pastelowych lub neutralnych ścian, doskonale będą pasowały zasłony w intensywnych, wyrazistych kolorach. W przypadku wyrazistych ścian, nie musisz rezygnować z kolorowych zasłon! Uważaj jednak, żeby całość nie wyszła zbyt jaskrawo i chaotycznie. Wyraziste kolory ścian możesz połączyć z zasłonami w neutralnych kolorach, które nadadzą przestrzeni lżejszego charakteru.

Pamiętaj o reszcie wystroju!

Ściany są elementem o największej powierzchni. Nie oznacza to jednak, że kolor zasłon należy dobierać tylko do nich. Kolor, wzór i tekstura zasłon, musi być dopasowana również do mebli oraz innych dodatków wnętrzarskich, znajdujących się w danym wnętrzu. Warto również pamiętać, że zasłony mogą być uszyte z matowych, połyskujących lub brokatowych tkanin. Jest to ciekawy parametr, o którym nie należy zapominać, ponieważ potrafi on w znaczący sposób wpłynąć na efekt końcowy, nadając przestrzeni pożądany charakter. Możesz pokusić się o stworzenie motywu przewodniego i zdecydować się np. na dywan, zasłony i poduszki leżące na kanapie, w tym, samym kolorze. 

You May Also Like..

Jak dobrać zasłony do salonu aby poprawić wystrój wnętrza

Można wypełnić pokój najpiękniejszymi meblami i wybrać najlepsze wykończenia, ale bez zasłon wnętrze nie będzie kompletne i doskonałe. Warto szczegółowo […]

Jak dobrać zasłony do salonu

Salon jest sercem domu. To tutaj spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, to tutaj zapraszamy gości. Idealny salon spełnia funkcje […]